Szanowni mali i duzi mieszkańcy Starego Pola!
W dniach 24-28 lutego 2020 roku zostanie przeprowadzona akcja ratowania roślin doniczkowych pn. "Zaopiekuj się kwiatkiem w Gminie Stare Pole".
Koniec lutego i początek marca to czas, w którym możemy przesadzać kwiatki. Zapewne sporo z nas ma w swojej kolekcji okazy, które potrzebują rozsadzenia, przestawienia, a nawet usunięcia z domowego wystroju. Często zastanawiamy się co z nim zrobić lub komu go oddać, żeby tylko go nie wyrzucić. I tu z pomocą przychodzi nasza inicjatywa.
W dniach 24-28 lutego (poniedziałek - czwartek w godz. 10:00 - 15:00, piątek w godz. 10:00 - 14:00) w Urzędzie Gminy Stare Pole (ul. Marynarki Wojennej 6) będzie przygotowany punkt wymiany roślin. W wyznaczonych godzinach będzie można przynieść swojego niechcianego kwiatka, zostawić go, wymienić na innego, bądź zaopiekować się zupełnie nowym. To wszystko nie wymaga dużego wkładu pracy i zupełnie nic nie kosztuje.
Pamiętajmy, że podstawową zaletą roślin doniczkowych jest ich korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajdują się kwiaty doniczkowe wpływa na nas relaksująco.
Dlaczego? Dlatego, że rośliny zielone fotosyntetyzują. W procesie tym, zużywając dwutlenek węgla, rośliny wydalają tlen niezbędny nam do życia. Dzięki obecności roślin doniczkowych w domach ilość tlenu w ciągu dnia zwiększa się, a ilość dwutlenku węgla zmniejsza. Niektóre rośliny pokojowe takie jak skrzydłokwiat, rafidofora złota, złocień, pelargonia i dracena mają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się na przykład z urządzeń elektrycznych, tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb, lakierów, klejów. Z kolei sansewieria ("język teściowej") i fikus sprężysty pochłaniają dym papierosowy. Jeśli postawimy w domu właśnie takie rośliny, będziemy wdychać mniej szkodliwych związków, a to na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Gerbera Jamesona ("przerośnięta stokrotka") ustawiona w pomieszczeniu podnosi w nim wilgotność powietrza - im w pomieszczeniu jest cieplej i bardziej sucho, tym rośliny wydalają więcej pary wodnej (mocniej transpirują), co powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu zwiększa się.
Zapraszamy wszystkich do wspólnej akcji!