Nauczmy się oszczędzać energię elektryczną!
Zbliżają się podwyżki cen energii elektrycznej. Już dzisiaj przedsiębiorcy otrzymują od państwowych spółek energetycznych informację o podwyżkach cen prądu sięgających 30-40%. Wcześniej czy później czeka to odbiorców indywidualnych (gospodarstwa domowe).
Kilka wskazówek dla naszych mieszkańców jak oszczędzać energię elektryczną. Kiedy będziemy regularnie je stosować, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie prądu nawet o 30 proc!
Lodówka. Najwięcej prądu w każdym domu pobiera lodówka, bowiem pracuje cały czas, 24 godziny na dobę. Dlatego ustaw ją jak najdalej od innych źródeł ciepła i nie ustawiaj jej działania na najwyższe chłodzenie. Ponadto zawsze pamiętaj o regularnym rozmrażaniu lodówki. Szron, który osiąga grubość 3 milimetrów zwiększa zużycie energii o 10%. Nie zapominaj o czyszczeniu spirali z tyłu lodówki, gdyż zabrudzenia mogą marnować 30% energii. Nie wkładaj do lodówki ciepłych/gorących produktów i nie otwieraj drzwi lodówki na długo.
Pralka. Wykorzystaj całą pojemność bębna, nie pierz tylko jednej rzeczy. Da to oszczędność energii o 40% a dodatkowo zmniejszy zużycie wody. Jeśli planujesz zakup nowej pralki, zwróć uwagę na to, by wybrany model był energooszczędny.
Zmywarka. Zanim włożysz do zmywarki naczynia, oczyść je z resztek jedzenia. Podobnie jak w przypadku pralki, zamiast włączać ją dla kilku naczyń, wykorzystuj całą pojemność. Jeśli planujesz zakup zmywarki, zwracaj uwagę czy na etykiecie jest oznaczenie EKO.
Czajnik elektryczny. Zawsze zagotuj w czajniku elektrycznym taką ilość wody jakiej akurat potrzebujesz. Regularnie usuwaj kamień z jego wnętrza, a zaoszczędzasz nawet do 20% energii.
Kuchnia elektryczna. Gotując używaj jak najmniejszej ilości wody nie zapominając o przykrywkach, które zmniejszają zużycie energii nawet o 15%. Średnica naczynia powinna być tylko o 2 centymetry większa od wielkości płyty grzejnej.
Żelazko. Prasuj jednorazowo większą liczbę ubrań. Każde rozgrzanie żelazka by uprasować jeden ciuch to marnowanie do 30% energii.
Tryb czuwania. Nie włączaj urządzeń elektrycznych w trybie "czuwania". Nie zostawiaj w gniazdkach kabli do zasilania, ładowarek, itp. Zasadę powinno się stosować również do takich urządzeń jak pralki czy telewizor, który po wyłączeniu pilotem przechodzi wyłącznie w stan czuwania i nadal pobiera znaczne ilości energii.
Robiąc sobie dłuższą przerwę w pracy, zawsze wyłączaj komputer.
Wyłączaj światło. Wyłączaj światła, które nie są ci w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu po prostu zgaś światło. Do oświetlania zewnętrznych części budynku stosuj światło z czujnikiem, które będzie automatycznie zapalać się za każdym razem, kiedy wykryje ruch na dworze. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ciągłym zapalaniu i gaszeniu światła.