6 czerwca 2019 r. odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Stare Pole, zwołana w 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu. Licznie przybyli na nią dawni i obecni samorządowcy oraz wielu innych znamienitych gości.
Po wystąpieniach Wójta Gminy Marka Szczypiora oraz Przewodniczącego Rady Ireneusza Dziura głos zabrali również zaproszeni goście, a wśród nich między innymi były Wójt Włodzimierz Załucki i były Przewodniczący Rady Jan Pawlina. Dyskusję zakończyło wystąpienie księdza proboszcza Jerzego Młocickiego. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Polu Tadeusz Kaczorek przedstawił natomiast rys historyczny związany z dniem 4 czerwca 1989 r.
Zwieńczeniem sesji było podjęcie przez Radę Gminy Stare Pole stanowiska o treści:
Stanowisko Rady Gminy Stare Pole w XXX rocznicę wyborów 1989 roku
Przed trzydziestu laty, w dniu 4 czerwca 1989 roku, w wyniku ustaleń podjętych przy Okrągłym Stole, odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do utworzonego Senatu. Dwuizbowy parlament, z prawnie zagwarantowanym udziałem opozycji, stwarzał Polakom nadzieję na budowę demokratycznej i suwerennej Ojczyzny.
Wynik wyborów okazał się triumfem opozycji i zapoczątkował przemiany ustrojowe w Polsce, ale również w pozostałych europejskich stolicach "bloku wschodniego", przyczyniając się do zniesienia "żelaznej kurtyny". Bez tego zwycięstwa nie byłoby dzisiejszej wspólnej zjednoczonej Europy.
Zmiany ustrojowe, będące skutkiem wyborów w 1989 r., doprowadziły również do wskrzeszenia idei samorządności. To właśnie dzięki procesowi demokratyzacji, który miał początek w powyższym wydarzeniu, od 1990 r. nasza lokalna wspólnota ma możliwość stanowienia o sobie za pośrednictwem swoich reprezentantów w organach demokratycznego samorządu terytorialnego - Gminy Stare Pole.
Biorąc powyższe pod uwagę, Rada Gminy Stare Pole składa hołd wszystkim, którzy przyczynili się do polskiego zwycięstwa nad komunistyczną dyktaturą. Dzięki rozwadze i gotowości stron do kompromisu przebiegła ona bez przemocy i ofiar, a Polacy mogą samodzielnie budować wolną Rzeczpospolitą i swobodnie decydować o swoim losie.