6 grudnia - Mikołajki - to dzień pierwotnie upamiętniający św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, który m.in. uratował trzech tonących żeglarzy, ocalił trzech niesłusznie uwięzionych oficerów, a nawet zapewnił posag trzem ubogim pannom, umożliwiając im szczęśliwe zamążpójście.
Z czasem jednak wspomnienie Mikołaja z Miry zachowało się tego dnia tylko w kościele, a dziś powszechnie łączy się dzień 6 grudnia z postacią Świętego Mikołaja - starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczanie się na saniach ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego - otrzymują drobne upominki, często od samego Mikołaja ;) Często prezenty znajdywane są rano pod poduszką, w butach lub w dużej skarpecie. Dawna legenda głosiła, że jeśli Mikołaj dostrzeże brudne buty w sieni, zostawi domownikom tylko zgniłego ziemniaka.
Choć mikołajki obchodzone były już w XVIII wieku, sama nazwa pojawiła się dopiero w czasach PRL-u. Na przestrzeni stuleci ewoluował również strój Mikołaja. Najpierw przedstawiany był on oczywiście w szatach biskupa. Dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku Mikołaja przebrano w spodnie i kubrak oraz pozbawiono biskupiej laski.
Wszystkim Mieszkańcom Gminy Stare Pole z okazji Mikołajek, dużo szczęścia oraz radości ze znalezionych prezentów życzy
Wójt Gminy Stare Pole
Marek Szczypior