Dla kogo wsparcie?
Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat (także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia (także w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Jak dostać świadczenie?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama, tata, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie należy złożyć wniosek?
W Gminie Stare Pole obsługą Programu "Dobry Start" zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Marynarki Wojennej 6, 82-220 Stare Pole, tel. (55) 271-30-46. Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej przyjmuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku.
Terminy składania wniosków
Wniosek - podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+" będzie można składać:
- od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną,
- od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (papierową) - formularze będą dostępne w siedzibie GOPS.
Ważne! Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. W przypadku gdy prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia "Dobry Start" zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej - będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.
Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail z następującego adresu e-mail Ośrodka Pomocy Społecznej: . Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można uzyskać osobiście w siedzibie Ośrodka.