Dodatek do prądu, zwany też dodatkiem elektrycznym, będzie przysługiwał osobom stosującym w domu lub mieszkaniu ogrzewanie elektryczne. Aby otrzymać to świadczenie należy jednak spełnić kilka określonych warunków.
Na rządową dopłatę za prąd mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną, wykorzystując do tego m.in. pompę ciepła.
Wniosek o dodatek energetyczny mają prawo złożyć tylko gospodarstwa domowe, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które korzystają z paneli fotowoltaicznych nawet, gdy do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła. Dodatek ten nie przysługuje również gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku na inne źródła ciepła (pellet drzewny, olej, gaz, drewno kawałkowe).
Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego można składać od 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Polu. Wnioski o wypłatę dofinansowania do prądu złożone po dniu 1 lutego 2023 r. gmina pozostawi bez rozpoznania.
Dodatek do prądu jest świadczeniem jednorazowym. Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:
- 1000 zł - dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh;
- 1500 zł - w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.