Strona Główna

  Aktualności

  O Gminie

  Historia Gminy

  Historia
  adm. gm.

  Przyroda

  Zabytki

  Panorama

  Oferta
  inwestycyjna

  Biuletyn

  Projekty

  Cmentarz

  Linki

  Mapa

  Kontakt


Zielona Linia - infolinia: 19524 - udzielamy informacji na temat usług rynku pracy, świadczeń oraz wsparcia oferowanego przez powiatowe urzędy pracy. Odpowiadamy na pytania z zakresu Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Infolinia płatna. Opłata jak za połączenie lokalne.


  Opieka nad małym dzieckiem

 


STRATEGIA
ROZWOJU
WOJ.
POMORSKIEGO


 

 

BINGO - Biuro Integracji NGO

Czasy najdawniejsze Czasy Krzyżackie W granicach
ekon. malborskiej
Największa powódź w XIX w. Rzut oka
w przeszłość

  NAJWIĘKSZA POWÓDŹ W XIX W.


        Żuławy doliny i Delty Wisły jako najbogatsza (glebowo) Kraina Polski, była permanentnie wprost prześladowana dwoma klęskami, a mianowicie - przemarszami obcych wojsk oraz ciągłymi powodziami, stąd też ludność tych ziemi w tym również wsi Stare Pole żyła w ciągłym niepokoju, co im z drugiej strony częściowo rekompensowała urodzajność bogatych ziemi żuławskich, zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej.
        Największa plagą, czyli nieoczekiwanymi nieszczęściami były powodzie, których ilość od XIV wieku w układzie 100 lat była następująca:

  • w XV wieku miało miejsce 8 przerwań wałów na Wiśle i 16 na Nogacie
  • w XVI wieku było 13 przerwań wałów wiślanych i 8 na Nogacie
  • w XVII stuleciu nastąpiło 5 przerwań wałów na Wiśle, 28 na Nogacie i 6 na Szkarpawie. Jedno z przerwań wału w 1657 roku zostało spowodowane przez Szwedów dokonaniem przekopu w wale w celu zabezpieczenia twierdzy położonej w Gdańskiej Głowie.
  • w XVIII wieku miało miejsce 5 przerwań wałów na Wiśle, 25 na Nogacie i 13 na Szkarpawie
  • w XIX stuleciu było 13 przerwań wałów na Wiśle, 31 na Nogacie i 13 na Szkarpawie. Z tego w 1813 r. przekopano wał przez Francuzów dla zabezpieczenia frontu wojennego.
        Największą w stratach materialnych powódź z uwagi na zasięg zalania powierzchni (ok.23.000 ha) związana była z przerwaniem wału w dniu 25 marca 1888 roku o godzinie 18.12 we wsi Janówka (w drugie Święto Wielkanocne) - czyli w naszej Gminie.

        Konkretne miejsca przerwania wału wraz ze rdzeniem nad Nogatem, to naprzeciw jeziorka w lasku Kaczynoskim, a raczej Janówki.
        Nie wszystkim zapewne Staropolanom wiadomo jest, kiedy powstało to piękne jeziorko, a zwłaszcza jedyny na Żuławach Wiślanych las sosnowy. Skutki dużego zatoru kier lodowych na Nogacie były straszne, o czym świadczyć może wysokość wód w międzywalu Nogatu - znak na ścianie dawnego Kościoła Wawrzyńca na przedzamczu w Malborku. Olbrzymia masa wód, po przerwaniu wału w Janówce, w niecałych dwóch godzinach zalała również wieś Stare Pole - do 150 cm.
        Główna masa wody ominęła wieś Królewo, Krasnołekę i Zarzecze, stąd też na trasie Malbork - Elbląg pociągi mogły tylko dojeżdżać do Domu Dróżnika Kolejowego Nr 17, czyli przy Krasnołęce.
        W pomocy powodzianom wyróżniał się szczególnie Mistrz Wagowy Cukrowni Pan Konrad Eisenack, który poza ratowaniem z dachów lub drzew nieszczęsnym ludziom dostarczał niezbędnej żywności czy odzieży.

        Skutki 120 m wyrwy w wale były olbrzymie, o czym świadczyły w pierwszych godzinach wyjące psy, kwiczące świnie, rżenie koni, czy przeraźliwy pomruk bydła - będących na uwięzi czy w kojcach zabudowań prosząc o pomoc przed zimnem czy utonięciem. Po paru godzinach wyrwa w wale powiększyła się do 300 mb., zalewając 32 miejscowości w Małych Żuławach Malborskich wraz z niżej położonymi ulicami dzielnic miasta Elbląga.
        Wieś Ząbrowo została całkowicie zniszczona, a 400 mieszkańców koczowało pod gołym niebem na wale Nogatu.
        Masy piasku z tego okresu zubożały wieś przez pokrycie kilkunastu centymetrową warstwą piasku terenu użytków rolnych, które to skutki powodzi odczuwają do chwili obecnej.
        Najdotkliwiej odczuły tą powódź tereny położone poniżej poziomu morza w kierunku wschodnim - nad Jeziorem Drużno czy Nogatem. (Kopanowo, Wikrowo, Adamowo, Pielnik).
        Niektóre rodziny mieszkańców wsi Janówka zaginęły jak: Arndt, Kruger i Sonke.
        We wsi Stare Pole największe straty miały miejsce w skutek utonięcia inwentarza czy z zapasami warzyw i przetworów w domach. Znacznie większe straty ponieśli mieszkańcy z wsi terenów depresyjnych nad Jeziorem Drużno i Zalewem Wiślanym. W oparciu o zaistniały fakt powyższej powodzi i olbrzymich stratach, Związki Wałowe Gdańskich Żuław, Wielkich i Małych Żuław Malborskich jak również Doliny Kwidzyńskiej podjęły decyzje o wykonaniu przekopu od Wielkiej Głowy do Zatoki Gdańskiej o długości 7,1 km, który otwarto w 1899 roku obok miejscowości Swobno.
        W 1915 - 1917 roku zamknięto również przepływ wielkich wód przez Nogat, przez oddanie Dużej Śluzy w Białej Górze wraz z mniejszymi w Rakowcu - Piaski i Michałowo.

A. R. Staropolanin od 1955 roku


 Biuletyn
Informacji
Publicznej


Biuletyn Informacji Publicznej
   
Stare Pole online
 

Miejscowe
Plany
Zagosp.
Przestrzennego


 

Miejski
Obszar
Funkcjonalny
Malborka


 

Gospodarka
odpadami


 
Zespół Szkół w Starym Polu
 
Przedszkole w Starym Polu
 
Gminna Biblioteka Publiczna
 
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
 
Stowarzyszenie sportowe Gminny Klub Sportowy 'Błękitni' Stare Pole
 
Stowarzyszenie Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Stare Pole
 
Kampania Promocyjna Żuław
 
Rządowe Centrum Legislacji - Elektroniczne wersje Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego
 
Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego
   
 
 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Autor strony: Łukasz Kobusiński

Nasza strona nie wykorzystuje plików cookie, ale udostępnia odsyłacze do innych serwisów, które mogą się na nich opierać.
Opuść więc tą stronę, jeśli nie chcesz aby pliki te instalowały się na Twoim komputerze lub ustaw odpowiednio swoją przeglądarkę.
Opis jak to zrobić można znaleźć np. tutaj.